Loading...
Welcome to Anarcho-Punk.net community ! Please register or login to participate in the forums.   Ⓐ//Ⓔ

Demonstracije i pokreti

Discussion in 'hrvatski (Croatian)' started by Pankucnik, Apr 18, 2011.

  1. Pankucnik

    Pankucnik Experienced Member Experienced member


    50

    0

    0

    Jun 4, 2010
     
    Zdravo susedi, hteo bih da se raspitam oko ovih dogadjaja u Hrvatskoj u zadnjih par nedelja. Cujem stalno kako su tamo masovne demonstracije, kako su se studenti okupili preko drustvenih mreza, i prilicno sam siguran da sam cuo i da se zalazu za direktnu demokratiju. Ako nekom nije problem da mi da neke informacije iz prve ruke, voleo bih da znam o samom pokretu, i njegovim uspesima, a ne verujem da mediji nose ispravnu sliku.

    Jako mi je bitno da znam sta se desilo izmedju ostalog i zato sto se ovde u Beogradu formira pokret inspirisan tim dogadjajima, koji se takodje zalaze za direktnu demokratiju i protiv je trenutnog sistema. Pa ako je u pitanju neka pozitivna prica, da ucimo na Hrvatskom iskustvu, a ako nije, da bar znamo gde su pogresili.
     

  2. Bakica

    Bakica Experienced Member Experienced member Forum Member


    951

    0

    0

    Feb 21, 2010
     
    Hm hm, iskreno nisam cuo za ovo :/ Jedino sto se po cijele dane vrti u Hrvatskoj je osuda generalima. Pokusao sam naci nesto o demonstracijama ali bezuspjesno. Brat mi kaze da se na njegovom faksu nesto pricalo o toj temi, ali da su zakljucili da bi netko ubro pare i da to nebi uspjelo. To je jedina informacija koju za sad znam, ako nadem nesto novo ( raspitat cu se ) javit cu odmah !

    Pozdrav iz Hrvatske :ecouteurs:
     
  3. Pankucnik

    Pankucnik Experienced Member Experienced member


    50

    0

    0

    Jun 4, 2010
     
    Auh, sranje, a meni rekli u Zagrebu hiljade mladih protiv vlasti i sta sve ne :/

    Nista onda, mladi slobodari Srbije su sami u svojoj borbi.
     
  4. Bakica

    Bakica Experienced Member Experienced member Forum Member


    951

    0

    0

    Feb 21, 2010
     
    Da da, ima ih na ulicama ali oni zele da HDZ ( Hrvatska demokratska stranka / Tudmanova stranka koja je do sad bila vodeca) i SDP ( socijal-demokrati) odu sa vlasti, ali nitko nezna sto da dode kasnije. Moje misljenje je da ce doc HSP ( hrvatska stranka prava - desnicari ) jer ne vidim nijednu drugu "popularnu" stranku. Najveci prosvjed bio je negdje 10 000 ljudi.
    Ovo je "nacionalni" prosvjed - prosvjeduju svi i ljevicari i desnicari - nazalost zajedno. Istina je da ima anarchistickih ideja medu njima svima, ali to je sve izmjesano tako da ja izbjegavam bezciljnje prosvjede.
     
  5. Bananaman

    Bananaman Experienced Member Experienced member Forum Member


    294

    2

    3

    Aug 9, 2009
     
    Nisam siguran na kakav pokret mislis. Ako mislis na onaj pompezno najvljivani 4. april koji je prosao veoma mlako onda je po mojem misljenju glavni problem to sto nije bilo nikakvog plana ni ideje uopste povodom cega je protest niti sta zeli da postigne. Doduse u srbiji cela prica sa protestima generalno slabo ide, zasto nisam pametan da kazem. Mozda zato sto gomila ljudi svoju buducnost ne vidi u Srbiji...

    U Hrvatskoj je cela aktivisticka scena na malo visem nivou i bilo je vise inicijativa i protestvovalo se zadnjih godina neke su cini mi se bile i uspesne. Tako za primer u Zagrebu Medika funkcionira vec nekoliko godina dok se ovde tek sada pokrece prica o javnim prostorima i njihovom koriscenju. Mada sam licno veoma skeptican da li ce ista pozitivno ispasti iz te price jer su i Rex i Grad i Dom omaldine i SKC trebali da budu otvoreni prostori ali su veoma daleko od toga. Trenutno jedina koliko toliko pozitivna stvar u Beogradu je BIGZ. I jedini gradjanski protest kojeg mogu da se setim a da je bio uspesan je bio onaj za peti park.
     
  6. Pankucnik

    Pankucnik Experienced Member Experienced member


    50

    0

    0

    Jun 4, 2010
     
    @bananaman
    Bas na taj 4. april mislim :)
    Stvar je u tome da iza celog protesta stoji grupa ljudi, koji mi deluju pozitivno nastrojeni i spremni da urade nesto. Slucajno sam upao u kontakt sa njima, a zatim i u grupu, i sad gradimo neku osnovu, da ne bude ko sto kazes da se samo bunimo bez alternative.
    Negativna stvar je sto nas je malo (~30ak), i sto je grupa puna ideoloski razlicitih ljudi (Anarhisti, Marksisti, Pirati... ), tako da ne znam kuda ce sve to da ide. I malo me jezi pomisao da saradjujem sa marksistima :p Ma koliko pricali o direktnoj demokratiji, i protiv diktature.

    @bakica
    Onda je bar sto se toga tice isto kao i kod nas. Bas pre neki dan su bile masivne demonstracije opozicije, pa je cak vodja najjace desnicarske partije usao u strajk gladju dok mu ne raspisu izbore na kojima ce pobediti. Uobicajena politika bez konkretnih predloga, i sa puno demagogije i patetike...
     
  7. Bakica

    Bakica Experienced Member Experienced member Forum Member


    951

    0

    0

    Feb 21, 2010
     
    Imate Pirate ? :lmao:

    Cuo sam od starijih da u Srbiji dobivate puno veci otpor nego mi u Hrvatskoj ( moram priznat da policijska brutalnost u Hrvatskoj nije bas zastupljena, policija u ekstremnim slucajevima koristi silu ), dok sam dobio dojam da se kod vas puno cesce sukobljavaju demonstranti sa policijom i da vlada drzi svoju vlast ( nekako totalitarno, kod nas je demokracija na nekom nivou )
     
  8. Pankucnik

    Pankucnik Experienced Member Experienced member


    50

    0

    0

    Jun 4, 2010
     
    Jedini koji se sukobljavaju sa policijom u zadnje vreme su navijaci. Dani kada je obican narod izlazio na ulice protiv vlasti, a vlast odgovarala policijom su prosli sa devedesetima. Sad i mi imamo nasu lepu kvazidemokratiju za koju smo se izborili pre desetak godina, i trenutno vlada opste mrtvilo u narodu. Neki bi rekli beznadezno, ali ja sam uvek optimista. Popizdece narod od gledanja istih ljudi kako se smenjuju svake 4 godine.

    A pirati su prica za sebe...
     
  9. Kobac

    Kobac Experienced Member Uploader Experienced member Forum Member


    463

    9

    25

    Nov 7, 2009
     Denmark
    Koji nivo demokracije?ljudi su izašli na prosvjede i trazili izbore,a nasa jebena premijerka nije ni htjela čuti za takvo što zato jer smo u pregovorima s EU(europske ubojice)a nijhovim čelnicima ne odgovara da se prosvjeduje u zemlji koja treba postati članica EU.
    ovi prosvjedi nisu bili loša stvar,ali nezadovoljnih je bilo opet malo(kako samo svi mogu biti sretni dok im mač visi nad glavom?)a i pokretac prosvjeda Pernar je tim aktom samo htjeo da se docepa mjesta u politici..lik je malo žešći fašist(cak je citirao i Hitlera...Mein Kampf)
    2001.g.su bili najmasovni hrvatski prosvjedi.svakodnevno je bilo barem milijun ljudi na ulicama diljem zemlje,a opet se nije nista promijenilo
     
  10. Bakica

    Bakica Experienced Member Experienced member Forum Member


    951

    0

    0

    Feb 21, 2010
     
    Pa s obzirom na npr. Libiju, ovo je demokratija :D Ali da, I get the point. Citiranje Mein Kampfa te necini fasistom, ali da slusao sam njegove izjave i ideje - on sigurno nije liberalist ili osoba sa dobrim namjerama. Istina, prosvjedi ne mjenjaju - revolucija mijenja, a za nju ce nam trebat malo vise ljudi <3